Merhaba,

Yaklaşık 3 senelik bir e-ticaret sitem var ayrıca kendim de esnafım. Dükkanda satışını yaptığım ürünleri aynı zamanda siteden satmaya çalışıyorum.

Yaklaşık 2 sene önce 5 tane paravan site açmıştım. wordpress,blogspot vs olarak değil. 5 adet domain alınarak bu işlem yapıldı. Standart bir kaç yazı girdikten yaklaşık 2 ay sonra link çıkmaya başladım. Paravanları nasıl desteklediysem ana siteyi her konuda geçmeye başladılar.

Güçlü olmalarına rağmen 3-4 sıra anca oynatabildiler. Ana site hala kendilerini geçememişti. Buraya kadar normal diyelim zamanla geçecektir. İllaki aradan zaman geçti hiç ellemedim.

Paravanların düşmesine 3-4 ay kala ana siteye 301 çektim. Hit aynı kalmasına rağmen şans mı nedir bilemedim ama 1 hafta sonra 800 TL lik sipariş aldım.

Hiç olmadığım kelimelerde kafalarda gezmeye başladı.

Ne zaman ki sitelerin domain süresi doldu. Ana kelimelerde gözle görülür bir düşüş olmaya başladı. 1 sene falan siteyle hiç uğraşmadım atıl durumda kaldı yani.

Şu an 1 haftadır yine aynı şeyi yapıyorum. 5 tane paravan açtım. Bu paravanları yaklaşık 200 tane wordpress blogspot paravanlarla destekliyorum. Reddit cart curt gibi sitelere gönderiyorum. Paravanlar öncekine göre daha geri sıralarda. Henüz link çıkmadım ama ana sitem henüz kelimelerinde ilk 500 lerde yine yok.

Bu süreçte ana sitemi de tanıtım yazılarıyla sağlam gördüğüm sitelerle destekliyorum.

Ben boşa mı uğraşıyorum bu site için (ana site) ?

Önümdeki sitelere bakıyorum gerçekten yıkık sitelerden gelen backlinklerle tepede oturuyor buradaki sorun nedir sizce?